Polska ponownie liderem w eksporcie stolarki budowlanej wśród krajów Unii Europejskiej

Eksport stolarki budowlanej jest jak rozpędzony tygrys, którego nie da się zatrzymać. Rynek okien i drzwi to ciągle gorący temat, bardzo często poruszany w mediach, podczas konferencji i spotkań biznesowych. Nie ma co się dziwić, bowiem branża bardzo prężnie działa i odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.

Producenci poszerzają swój asortyment, zaskakują rozwiązaniami technologicznymi, designem swoich produktów i z powodzeniem działają na rynkach zagranicznych. Ten sukces możemy już potwierdzić rzetelnymi i wiarygodnymi danymi – Polska kolejny raz jest liderem w eksporcie stolarki budowlanej wśród krajów UE.

Beata Tomczak, Kierownik Zespołu Analitycznego ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku:

Analizując na bieżąco rynek i prowadząc pierwsze badania foresightowe dla branży stolarki w Polsce wiedzieliśmy, że wizja jednego ze scenariuszy „Polska Tygrysem Stolarki Budowlanej” zmienia się w rzeczywistość. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej, która zdobywa zagranicznych klientów. Sam eksport jest bardzo istotny dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży – dla części firm stanowi on większy udział, niż działania podejmowane na rodzimym rynku. Nie dziwi więc fakt, iż stolarka budowlana jest polskim hitem eksportowym. Czekaliśmy aż do marca, by móc opublikować rzetelne i wiarygodne dane statystyki europejskiej, odnoszące się do wartości eksportu wśród krajów UE. W 2018 roku Polska wyeksportowała okna i drzwi za kwotę 1,98 mld EUR. Jest to wzrost o 4,1% w stosunku do roku 2017. Dla porównania Niemcy w 2018 roku wyeksportowali stolarkę budowlaną za kwotę 1,52 mld EUR odnotowując tym samym spadek na poziomie -2,7%. Rynek okien i drzwi to ciągle gorący temat, bardzo często poruszany w mediach, podczas konferencji i spotkań biznesowych. Ale faktem niezaprzeczalnym jest, że Polska pozostała liderem UE pod względem wartości eksportu stolarki.  Oczywiście nadal naszymi głównymi kierunkami eksportowymi są kraje UE, a naszym kluczowym partnerem handlowym pozostają Niemcy, do których wyeksportowaliśmy okna i drzwi za kwotę 598,7 mln EUR. Producenci jednak zdają sobie sprawę z tego, że utrzymanie wysokiego tempa wzrostu eksportu stolarki budowlanej wymaga od nich zwiększenia ekspansji na kraje spoza UE, często o zupełnie innej kulturze handlowej, rynkowej, czy też konsumenckiej. W 2018 roku w pierwszej dwójce głównych kierunków eksportowych Polski poza Wspólnotę znalazły się dwa kraje europejskie: Norwegia i Szwajcaria. Na trzecim miejscu spoza krajów UE oraz pierwszym pozaeuropejskim znalazły się zaś Stany Zjednoczone Ameryki, do których wyeksportowano produkty stolarki budowlanej za kwotę blisko 25,4 mln EUR.

Janusz Komurkiewicz, Prezes Zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi:

Stolarka budowlana to nasza specjalność eksportowa. Już czwarty rok z rzędu Polska jest numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród wszystkich krajów UE. Co więcej, zarówno wartość eksportu naszego kraju, jak i jego udział z roku na rok zwiększa się. Obecnie eksportowana jest prawie połowa produkowanych w Polsce okien i drzwi a polscy producenci odpowiadają za jedną czwartą eksportu w całej Unii Europejskiej. Do tego eksportujemy produkty coraz bardziej zaawansowane technologicznie a polskie marki i polskie innowacyjne rozwiązania zyskują uznanie zachodnich klientów. Wciąż najchętniej eksportujemy nasze produkty do krajów UE, ale coraz śmielej sprzedajemy również na odległych rynkach, jak USA czy Kanada oraz Korea Południowa.

Związek POiD, we współpracy z ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, niezmiennie monitoruje trendy zarówno na rynkach polskim, jak i zagranicznych. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju branży. Wysokie zaplecze technologiczne i najnowocześniejsze rozwiązania są ogromnym potencjałem sektora stolarki budowlanej. Należy tym samym monitorować zarówno statystykę krajową, jak i europejską, stanowiące najbardziej wiarygodne źródła danych. Na przełomie sierpnia i września br. dostępne będą najnowsze raporty odnoszące się do rynku stolarki okiennej i drzwiowej w Polsce opracowane przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie Związku POiD.

Przedstawione dane są informacjami bieżącymi udostępnianymi przez Komisję Europejską. W ciągu roku będą one kilkakrotnie aktualizowane, o czym będziemy informować.