Różowy brylant z syberyjskiej kopalni

Rosyjski koncern Alrosa sprzedał wyjątkowy różowy brylant amerykańskiemu kolekcjonerowi Larremu Westowi. Cena kamienia nie została upubliczniona.

Kamień o szlifie określanym jako cushon (poduszka powietrzna), ma kolor Fancy Intense Pink Purple (Fantazyjny Intensywny Różowo Fioletowy). Waży 6,1 karata i jest pierwszym rosyjskim brylantem, który kolekcjoner kupił bezpośrednio od Alrosa.

Diament, z którego wykonany został brylant, wydobyto w Jakucji.

„W miarę zmniejszającego się światowego wydobycia diamentów, różowe brylanty będą coraz rzadsze, a co za tym idzie – coraz cenniejsze. Ten pierwszy brylant, który kupiłem bezpośrednio od Alrosa ma wspaniałe charakterystyki i oczywiście zajmie godne miejsce w mojej kolekcji – skomentował West, w komunikacie cytowanym przez agencję Prime.

Larry West jest właścicielem nowojorskiej firmy L.J. West Diamonds. Od ponad 40 lat Amerykanin kolekcjonuje najoryginalniejsze kolorowe brylanty. Kolekcję może zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.

Alrosa to drugi dostawca diamentów na światowy rynek. Ma 27 proc. w rynku globalnym (liderem jest brytyjski De Beers). Rosjanie słyną nie tylko z diamentów o zimnym blasku, ale też z kolorowych kamieni.

źródło: RP.pl Foto: Strona ALROSA na Facebooku