Melex Sp. z o.o. to Brylant Polskiej Gospodarki i Efektywna Firma 2019

Melex Sp. z o.o. w Mielcu została wyróżniona przez Instytut Europejskiego Biznesu w XII edycji Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2018 i XII edycji Konkursu Efektywna Firma 2018 na podstawie wiarygodnych danych finansowych.

Melex Sp. z o.o. działa bowiem efektywnie: średni stosunek zysku netto do przychodów w  latach 2016 i 2017 r. osiągnął w jej przypadku poziom 7,3 proc. To przyniosło jej tytuł Efektywna Firma 2019.

Wartość rynkowa Melex Sp. z o.o. w marcu 2019 r. została w sposób uproszczony oszacowana przez Instytut Europejskiego Biznesu na 31 mln zł, co dało jej tytuł  Brylant Polskiej Gospodarki 2019.

MELEX Sp. z o.o. to znany na całym świecie producent pojazdów elektrycznych. Jej bogata tradycja, historia i doświadczenie zaowocowały uznaniem klientów oraz licznymi nagrodami i wyróżnieniami jak Diamenty Forbesa, Qltowa Marka, TERAZ POLSKA czy Gospodarcza Nagroda Prezydenta RP w kategorii Międzynarodowy Sukces.

Produkowane przez blisko 50 lat pojazdy zdążyły zyskać na tyle dużą popularność, że nazwa Melex stała się synonimem produktu w całym segmencie rynku pojazdów elektrycznych.

Foto: PAP/Jacek Turczyk

MELEX  Sp. z o.o. to w stu procentach polska firma. Jej atutem jest customizing– każdy model dostosowuje do indywidualnych wymagań klienta. Marka MELEX jest synonimem produktów najwyższej jakości oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych, co potwierdzają certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001. Pojazdy Melex posiadają europejską homologację w kategorii L7E, która pozwala na poruszanie się po drogach publicznych. W Polsce obowiązuje przepis o pojazdach wolnobieżnych – w przypadku większości produkowanych przez firmę modeli nie ma obowiązku rejestracji. MELEX stawia na rozwój, dlatego cały czas rozbudowuje sieć dealerów i wprowadza do produkcji seryjnej nowe modele.

MELEX to wszechstronny producent, posiadający w ofercie ponad 100 różnych modeli, które można wykorzystywać z powodzeniem w niemal wszystkich branżach. Mogą przewozić od 4-ch do 8-miu osób i ładunki od 250 do 1 250 kg. Korzystają z nich zakłady przemysłowe, centra logistyczne, supermarkety, firmy turystyczne, lotniska, dworce kolejowe i autobusowe, hotele, ośrodki SPA, restauracje, kwatery agroturystyczne, szpitale, sanatoria, obiekty sportowe i rekreacyjne, stadiony, pola golfowe, policja, służby leśne i miejskie, placówki pocztowe, szkoły, przedszkola, żłobki, ogrody zoologiczne i botaniczne, a także rolnicy czy leśnicy. Pojazdy bardzo dobrze sprawdzają się również w zamkniętych dla ruchu strefach jak miejskie starówki, parki i rezerwaty przyrody czy przy obsłudze cmentarzy.

W 2009 roku zadebiutowała seria pojazdów o nazwie N.CAR (3XX). Szereg nowych rozwiązań technicznych jak wielowahaczowe zawieszenie poprawiające komfort jazdy, bezobsługowy silnik prądu zmiennego, komputer pokładowy, gdzie na jednym wyświetlaczu można śledzić informacje jak stan rozładowania baterii, prędkość, pokonany dystans i dystans do pokonania oraz zmieniona w stosunku do starszych modeli nowoczesna stylistyka sprawiły, że modele z tej serii bardzo szybko zyskały uznanie wśród klientów. Przyczyniło się to w znacznym stopniu do rozszerzenia dostępnej gamy pojazdów. W 2015 zaprezentowano pierwsze modele z udoskonaloną konstrukcją z kolejnej linii N.CLASSIC (4XX), nawiązujące w stylistyce do pierwszych produkowanych przez MELEX pojazdów.

Model Face Lifting z kontenerem do wywożenia odpadów to odpowiedź na zapotrzebowanie samorządów i służb komunalnych. Pojazd jest wyposażony w wywrotkę, którą można opróżnić wprost do standardowego kontenera na odpady.

Aktualnie trwają prace nad prototypem modelu z napędem elektrycznym N.TRUCK o maksymalnej ładowności do dwóch ton, który będą charakteryzowały parametry, niedostępne w innych tego typu modelach na świecie. Na tym jednak nie koniec nowości, bo dział techniczny stale pracuje nad nowymi modelami i specjalistycznymi wersjami obecnie produkowanych pojazdów elektrycznych.

W planach firma ma kolejną, jubileuszową linię pojazdów kabinowych. Będzie to kolejna niespodzianka zaproponowana przez nią. We wrześniu 2021 roku MELEX obchodzi będzie 50-lecie działalności firmy.

Więcej o firmie pod adresem:  www.melex.com.pl

Informacja o Magazynie Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytucie Europejskiego Biznesu

Magazyn Przedsiębiorców „Europejska Firma” i Instytut Europejskiego Biznesu zajmują się analizą wyników finansowych przedsiębiorstw. W ciągu 14 lat dokładnie przeanalizowali wyniki finansowe 80 tysięcy polskich firm. Analizy opierają się głównie na oficjalnych i wiarygodnych danych finansowych, przekazywanych przez firmy do Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te są publiczne i ogólnie dostępne, by bezpieczniejsza była działalność gospodarcza.  Analizy i rankingi pomagają w sprawdzeniu wiarygodności partnerów gospodarczych.

Od 2006 r.  Instytut Europejskiego Biznesu organizuje Konkurs Gepardy Biznesu. Jeżeli w przyjętym okresie średnia z dynamik przychodów i zysku netto badanej firmy wynosi więcej niż 10 proc., przyznaje jej bezpłatnie tytuł Gepard Biznesu.

Od marca 2016 r. projekt ten jest chroniony za pomocą znaku towarowego Business Gepard w 28 krajach Unii Europejskiej.

Na podstawie danych z KRS instytut organizuje też od 2008 r. Konkurs Efektywna Firma, a od 2013 r. Program Promocyjny Mocna Firma Godna Zaufania.

Za Efektywną Firmę uznaje tę, w której stosunek zysku netto do przychodów wynosi więcej niż 5 proc. Tytuł Mocna Firma Godna Zaufania przysługuje tej, która w danym roku jest jednocześnie wyróżniona w Konkursie Gepardy Biznesu i Konkursie Efektywna Firma.

Od 2008 r. IEB na podstawie danych z KRS organizuje też Konkurs Brylanty Polskiej Gospodarki. Tytuł ten przyznaje firmom, których wartość rynkowa wynosi według jego szacunków więcej niż 10 mln zł.

Na podstawie danych finansowych instytut liczy wartość rynkową firm w uproszczony sposób, wykorzystując dwa wskaźniki z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: C/Z, czyli Cena do Zysku netto oraz C/Wk – Cena do Wartości Księgowej.

Od 2012 r. instytut prowadzi Konkurs Wielki Modernizator Polski. Tytuł przyznaje podmiotom, w których dwuletnia amortyzacja była wyższa niż 5 mln zł .

Od 2013 r. IEB organizuje Konkurs Światowa Firm Worldwide Company. Tytuł przyznaje przedsiębiorstwom eksportującym do minimum 3 krajów.

Każdego roku do instytut zgłaszają się firmy z prośbą, by przeanalizował ich wyniki finansowe i ocenił, czy zasługują na wyróżnienie w jego konkursach.